Magyar Rottweiler Klub (MRK) Tenyszszemle Szablyzata
Rszvteli felttelek:
Minden rottweilertulajdonos rszt vehet kutyjval a tenysztsi hatrozatnak megfelelen:
- ha a kutya a vizsga napjn legalbb 18 hnapos kort betlttte.
- rendelkezik a klub hivatalos csipzletei igazolsval. [A vizsglat idpontjban a kutynak legalbb 15 hnaposnak kell lennie. Tenysztsre alkalmas cspzletek: mentes (HD-), tmeneti (HD+/-), enyhe (HD+)]
- leolvashat egyedi azonostval (chip) van elltva.
- nevezst a klubhoz a rendezvny hatrideje eltt elkldte.
TSz. lebonyoltsa
A br sszehvja a kutyk felvezetit a vizsga megkezdse eltt s elmagyarzza a TSz. jelentsgt a tenyszbzis kialaktsnak fontossgt, mely segtsgvel lehetsges a rottweiler fajta fenntartsa s fejldse, munkra val alkalmassgnak szilrdtsa.
Elmagyarzza a feladatok rtelmt s cljt, ami az idegi s termszeti adottsgok fellvizsglathoz szksgesek. Ekzben mris figyelemmel ksrheti, s kzelbe frkzhet az adott kutya idegi tulajdonsgainak. Beszlgetsek a tulajdonosokkal a tartsrl, felnevelsrl s a krnyezeti hatsokrl csak teljess teszik a kpet.
1. Egyedi azonost ellenrzse (tetovls, chip).
2. Kllembrlat
A kutynak trnie kell a br kvetkez vizsglatait, amit egy erre kijellt padozaton vgez.
- testsly mrse
- testhossz mrse
- marmagassg mrse
- mellkasmlysg mrse
- mellbsg mrse
- szemszn mrse
- koponya/orrhossz mrse (fejsablonnal)
A kutya a tovbbi gyakorlatban nem vehet rszt, ha:
- gyva, vagy agresszv magatartst tanstva akadlyozza a mretfelvtelt.
A kutya tovbbi kllemvizsglata a standard elrsainak megfelelen zajlik, hasonlan, mint egy killtson.
3. Zajrzkenysg s kzmbssg vizsglata
Nyugodt krnyezetben, majd a kutya viselkedse csoportban. A kutya a kiindulsi pontrl norml lpsben elindul, menet kzben kb. 10 mter tvolsgbl kt lvst hall. A lvsek kztt kb. 5 mp-nek kell eltelnie, legalbb 15 m-re kell lenni a kutytl s min. 6 mm-es riasztpiszollyal. Ha a kutya az els lvsnl problms reakcit mutat, akkor a br tovbbi rendelkezsre kell bocstani, le kell ltetni, a felvezet eltvolodik a kutytl, s ismtelt lvseket kell leadni. Ha a kutya tovbbra is rzkenyen reagl a lvsekre, a helyt elhagyja, gy a tovbbi vizsgafeladatokbl ki kell zrni. Ezutn a felvezet kutyjval keresztlhalad a csoporton, ahol a kutynak nyugodtnak s kiegyenslyozottnak kell mutatkoznia. A csoport kzepn a felvezet megll, majd a csoport sszezr a kutya s felvezetje krl. A kutya a felvezet lba mellett l, laza przon tartva. ppen ez a viselkedsi forma utal nagymrtkben a kutya magabiztossgra, valamint a felvezetjhez val bizalmra.
A kutya a tovbbi gyakorlatban nem vehet rszt, ha
- gyva, vagy agresszv magatartst tanst.
Tovbbi wesen vizsglatok a TSz lebonyotshoz.
A mrlegels s a mrs utn, amikor a tulajdonsg helyzete mr valamelyest nyilvnvalbb vlik, kvetkezik az jabb tulajdonsgvizsga a vdmunka formjban. Klns hangslyt kell fektetni a tenysztsben a termszetesen rklt adottsgok, valamint az sztns vdkszsg megllaptsra.
A Tsz. rendezknek egy prbakutyval kell bemutatni a tenyszszemle sszes gyakorlatt. Az alkalmazott segdnek szigoran a tenysz- vagy teljestmnybr utastsai alapjn kell dolgoznia. A hivatalos bri tlet vgrvnyes, fellebbezs nem lehetsges. A kutya tulajdonosa felels a kutyja ltal okozott krokrt.
Az rz-vd gyakorlatok rszletes lersa
A segd teljes vdruhzatban, vdkarral (nem lehet klyk vagy nvendk kar), puha anyaggal thzott bottal a fellltott bvhelyen (palnkban) van a kutya ltszgn kvl. A felvezet a kijellt kiindulsi pontra megy kutyjval, ami a bvhelytl kb. 15 m-re van. A br jelre lbhoz veznysz elhangzsa utn lpsben a palnk fel elindul. A kutynak laza przon a felvezet mellett kell haladnia, flton a przt le kell akasztani a kutyrl, de a kutyt a nyakrvnl fogva tovbb lehet vezetni. A palnktl nhny lpsnyire, a br jelre a segd kiablva rtmad a vezetre, aki ekkor a kutya nyakrvt el kell engedje. A kutynak azonnal magabiztosan s energikusan, a tmadst ers s mly fogssal el kell hrtani. Amikor a kutya megfogta a vdkart, a segdtl kt bottst kap. Az engedlyezett tfellet: combok, test oldala, mar tjka. Az elhrts erstsre a kutya biztatsa engedlyezett. A br utastsra a segd besznteti a tmadst, s nyugodtan llva marad. Ekkor a felvezet br engedlyre a kutya mell lp, a kutynak nllan, illetve "ereszt" hangjelre el kell eresztenie a segdet, a parancsokat csak a br utastsra lehet kiadni. Ereszts utn a felvezet a kutya nyakrvt megfogja s ezzel vget r a gyakorlat.
A kutya a tovbbi gyakorlatban nem vehet rszt, ha:
- a kutya a kitmadsnl flnk,
- gyva magatartst tanst
- a segdet nem fogja meg,
- a kutya a bottsek ell kitr,
- a tovbbi kzdelmektl meghtrl,
- a kutya hromszori rvid parancsra sem ereszti el a segdet.
Amikor a felvezet a kutyt a nyakrvnl fogva megfogta - az elz gyakorlat folytatsaknt - a segd a br utastsra fenyeget mozdulatokat tve a megadott irnyba elfut. Amikor a segd kb. 10 mterre eltvolodott, a br jelre a felvezet a kutyt a segd utn kldi, mg maga llva marad. A kutyt ennl a gyakorlatnl is lehet bztatni. A kutynak a meneklst gyors, ers s energikus fogssal hatkonyan meg kell akadlyoznia. A fogs utn a segd a kzdelmet 6-8 mteren keresztl folytatja. A fogs pillanatban a felvezet lnk temben (de nem futva) elindul a kutyjhoz.
A br jelre a segd megll. A felvezet a kutyhoz lp, megfogja a nyakrvt s a segd kibjik a vdkarbl. Az ereszts itt is alkalmazhat.
A kutya tenyszszemln nem felel meg, ha:
- a kutya kzmbs s nem fogja el a menekl segdet,
- a kutya fogs utn leesik a karrl s a fogst nem ismtli meg.
Forrs: Magyar Rottweiler Klub
|