Kutyk idegtpusai
1. Szangvinikus (lnk, kiegyenslyozott)
A kikpezhetsg szempontjbl legalkalmasabbnak tekintett egyedek. Ezek a legkiegyenslyozottabbak, emellett lnksg s mozgkonysg a jellemzjk. Az ingerlsek s gtlsok (pozitv s negatv feltteles reflexek) egyarnt knnyen kialakthatk, s tartss tehetk a tpus kpviselinl. Knnyen kpezhet, s a munkavgzs szempontjbl a legmegbzhatbbak.
2. Kolerikus (ingerlkeny, lobbankony)
Ezekrl az egyedekrl mr nem mondhatjuk el mindezt. Idegrendszerk az ingerlsre gyorsan reagl, a gtlsok azonban lassan fejldnek ki. Minthogy a kikpzs a pozitv s negatv feltteles reflexek sszhangjn nyugszik, az utbbi tpusnl gtlsos folyamatok (a negatv feltteles reflexek) kialaktsra s egyenslyban tartsra igen sok energit kell fordtani.
3. Flegmatikus ( nyugodt, nemtrdm)
A sz jelentsbl kiindulva nehezen ingerelhet, nyugodtsgukon tlmenen sok egyedre a kifejezett lustasg is jellemz. Emellett mgis kiegyenslyozott idegmkdsek, a kikpzsk nagy trelmet ignyel, de megfelel bns s mdszerek alkalmazsa esetn munkra hasznlhatk.
4. Melanklikus (gyenge, gtlsos)
Bskomor emberhez hasonlthatk, igen gyengk az idegfolyamatok, tbbsgben vannak a gtlsok. Flnksgk s kiegyenslyozatlansguk miatt kikpzsre ltalban alkalmatlanok.
Az idegtpusok meghatrozsa sorn soha nem beszlhetnk "tisztn" tpusokrl, hanem arrl van sz, hogy az egyes idegrendszeri mkdsek tfedsben vannak egymssal. Eszerint nem beszlhetnk csak szangvinikus kutyrl, hanem pldul azt mondjuk helyesen, hogy kolerikusba, vagy ppen flegmatikusba hajl szangvinikus kutynk van. Ebbl mindjrt az is leszrhet, hogy az tfedsek kzvetlenl kvetik egymst. Vagyis pl. melanklikusba hajl kolerikus kutya nem ltezik.
|