HDK Nmet Tenyszszemle Szablyzata (ZTP)
Korhatr: a vizsga napjn betlttt 14 hnapos kor
Felttelek:
- FCI szrmazsi lap
- sikeres BH vizsga
- Nmetorszgban kirtkelt cspizleti diszplzia eredmny, amely mentes (HD 1), vagy majdnem mentes (HD 2) fokozat lehet.
Az a vizsgra jelentkez kutya, amelynek szleinek nincs nmet ZTP vizsgja, az „starter ZTP” minstst kap.
Magyarorszgon, mint fajtagondoz, a Hungria Dobermann Klub biztostja a dobermannok szmra a nmet tenyszalkalmassgi vizsga teljestst. A vizsga haznkban nem ktelez, de ignyesebb tenysztinknek kifejezetten ajnlott. Termszetesen sikeres ZTP vizsgval rendelkez dobermannak a magyar tenyszalkalmassgi vizsgt mr nem kell teljesteni. A hazai nmet ZTP megrendezse ltalban vente egyszer, igny szerint kerl megrendezsre.
A ZTP vizsgra jelentkezs menete a kvetkez:
1. Ignyelni kell a HDK-tl egy cspizleti diszplzia szrshez szksges formanyomtatvnyt. /5 pldnyos, nmet nyelv/. Ezzel a nyomtatvnnyal, egy gyakorlott, HD-szrst vgz llatorvoshoz kell fordulni, aki elvgzi a vizsglatot. Az llatorvossal kitlttt, lepecstelt s alrt nyomtatvnyt, a rntgenfelvtelt s a szrmazsi lap msolatt a klub cmre kell visszakldeni. Ezutn a klub kldi tovbb a nmetorszgi kirtkelsre. Csak az a kutya vehet rszt a vizsgn, amelynek a HD rntgenfelvtele mr kirtkelve van! A nmet HD szrs kirtkelsre val igny, nem jelent automatikus jelentkezst a ZTP-re.
2. Nevezsi lapot kell kitlteni, melyet a klub cmre kell elkldeni.
Ehhez csatolni kell:
- BH vizsgapapr msolatot
- Szrmazsi lap msolatot
- Vizsgadjt igazol csekk msolatt
Az alrt jelentkezsi lapon nyilatkozni kell arrl is, hogy a szlk rendelkeznek-e nmet ZTP-vel, ebben az esetben a szlk ZTP brlati lap msolatt is csatolni kell.
A tenyszalkalmassgi vizsga /ZTP/ gyakorlati levezetse a kvetkez:
A vizsga megkezdse eltt jelentkezni kell a vizsgafelelsnl a kvetkez paprokkal:
- eredeti szrmazsi lap
- eredeti BH bizonytvny
- nmet HD kirtkelst igazol papr
Ezek brmelyiknek hinyban a kutya nem vehet rszt a vizsgn!!!
Ezutn a br rviden ismerteti a vizsga cljt, valamint a vizsgn vgrehajtand gyakorlatokat. /prba kutya/ A rsztvev kutyk sorrendjt a vizsgafelels hatrozza meg, de elszr mindig a kanok bemutatsa trtnik. A felvezet jelentkezik a brnl, aki ellenrzi az eredeti szrmazsi lapot, a tetovlsi- vagy chipszmot /azonosts/, majd tjkozdik a felvezetett kutya tartsi krlmnyeirl, esetleges tulajdonos vltozsrl.
Ezutn a br, az erre a clra ksztett nyomtatvnyon megkezdi a brlatot. A hasznlhatsgot befolysol tnyezkre klns figyelmet kell fordtani, ilyen a laza ht, gyenge fang, els s hts vgtagok gyengesgei s a mozgshibk.
A marmagassg standardtl val eltrse +/- 2cm-ig a kllembrlatnl elmarasztaland az ettl nagyobb eltrs kizr ok. A harapshibs /elreharaps, htraharaps, ttreharaps/, valamint a foghinyos s a rendellenes fogazat kutyk a tenysztsbl kizrandk. A fogvizsglatnl klns figyelmet kell fordtani a kutya viselkedsre. /wesen gyengesgre utalhat/
A kllembrlat utn a teljestmny br utastsra a felvezet laza przon vezetett kutyval a vizsga terletn klnbz irnyokba kb. 2-300 lpst tesz meg. Ezalatt 6-8 f, ll vagy mozg szemllyel kell tallkozniuk. Ezutn ezek a szemlyek egy laza csoportot alkotnak s a br utastsa szerint vagy megkzeltik a kutyavezett, vagy a kutyavezet mozog a csoportban. A feladat lnyege, hogy a csoportban val tartzkods alatt a mindennapi letben elfordul helyzeteket teremtsenek. /pl. dvzls kzfogssal, egy trgy vletlen leejtse, eserny kinyitsa, kulcscsrgets stb./
A fenti helyzetekben felttlen gyelni kell arra, hogy a gyakorlatok ne a kutya ellen irnyuljanak. Ennl a feladatnl a magabiztossgot, temperamentumot, engedelmessget s az ingerkszbt vizsgljuk.
Ezutn a br utastsra a felvezet kikti a kutyt a kijellt helyre, veznysz nlkl otthagyja s a kutya lttvolsgn kvl helyezkedik el. Mialatt a kikthelyhez rnek, legalbb 15 lps tvolsgbl 2 lvst adnak le a segtk. /6mm-es riaszt pisztolybl/
Lvsfl kutya a tenysztsbl kizrand!
A lvsfl kutyt pontosan meg kell tudni klnbztetni a lvsre rzkenytl.
A kikthelyen kb. 5 percig kell hagyni a kutyt. Ezalatt a br 2-3 lps tvolsgra megkzelti a kutyt anlkl, hogy ingereln. Megll a kutya eltt vagy mellett s leejt egy fzetet vagy hasonl trgyat. A kutya viselkedsre, a vezet tvolltben klns figyelmet kell fordtani. Ezutn a felvezet visszamegy a kutyjhoz s elhagyjk a gyakorlat helyt.
Tovbbi feladatok:
1. kitmads
A segd a br ltal kijellt bvhelyre megy. A br utastja a felvezett, hogy kutyjval przon vezetve a megadott irnyba induljon el. A br jelre a segd kilp a bvhelyrl s szembl megtmadja a felvezett. A kutynak ekkor kell bebizonytania vdekez kpessgt s meg kell vdenie gazdjt. A segd csak akkor tmadhat a kutyra, ha az beavatkozik a kzdelembe. / a segd hangadssal s fenyeget mozdulatokkal, de botts nlkl tmadhat a kutyra/. A segd a br utastsra befejezi a tmadst.
2. btorsg prba
A segd kb. 50 lps tvolsgra tvolodik el. A felvezet nyakrvnl fogja a kutyjt, majd biztatva a segd utn kldi. A segd elszr menekl, majd a br utastsra, amikor kb. 8-10 lpsnyire kzelti meg a kutya, szembefordul a kutyval s megtmadja. A segd most sem thet a bottal a kutyra. A felvezet hangosan biztathatja a kutyt. Ezutn a br utastsra a segd befejezi a tmadst s megll. A felvezet kutyjhoz megy, przra veszi s jelentkezik a brnl.
A segdnek komplett vdfelszerelst kell viselnie. A bottal val tlzott hadonszs nem megengedett. A bvhelynek rgtnzttnek kell lennie, hogy a hazai kutyk ne tudjk begyakorolni. A segd csak a br utastsra dolgozhat, ami azt jelenti, hogy a tmadst s a tmads befejezst a br jelzi. A kitmadsnl a segdnek szembl a felvezetre kell tmadnia s nem a kutyra. Csak, amikor a kutya beavatkozik a kzdelembe, akkor fordulhat a segd a kutyra. A segd a nla lv bottal csak fenyegethet, de nem thet a kutyra.
A segdnek felttlen el kell tvolodnia 50 lpsre a felvezettl. Csak a br jelre tmadhat a segd. Hangads, fenyegets megengedett, de bottal tnie itt sem szabad. A felvezet biztathatja a kutyjt.
A ZTP vizsgn kiadhat minstsek:
Wesenre vonatkoz rtkels:
I.A. /terhelt s nyugalmi llapotban is magabiztos, kifogstalan benyomst kelt kutyk/
I.B. /mg megfelel viselkeds, elfogadhat kzd s vdsztnnel rendelkez kutyk esetben/
Visszarendelve /azon egyedek esetben, amelyeknl ktsg merl fel a tenyszalkalmassgot illeten egy alkalommal visszarendelsre van lehetsg, de csak 3 hnap eltelte utn. Az az egyed, amely visszarendels utn is alkalmatlannak bizonyul, vglegesen kizrja magt a tenysztsbl./
Tenysztsre alkalmatlan /flnk, gyva, lvsfl, kezelhetetlen, agresszv kutya/
Kllemre vonatkoz rtkels:
Kanoknak legalbb nagyon j /Sg/, szukknak legalbb j /G/ minstst kell elrnik.
A tenyszalkalmassgi vizsga eredmnyt minden esetben r kell rni a szrmazsi lapra, melyet ksbb a trzsknyvbe is be kell vezetni.
A vizsga egsz idtartama alatt a szges nyakrv hasznlata nem megengedett.|
Forrs: Hungria Dobermann Klub